Det jävla djuret – Ett makabert triangeldrama av Mårten Dahlrot

Det är en absurd kärlekshistoria, ett groteskt triangeldrama, med ganska mycket äckel och lika mycket humor. Det jävla djuret är skriven på ett ”slarvigt”, enkelt och direkt språk (skickligt återgivet), som en muntligt berättad skröna i nutid. Fånig, sorglig, lite hemsk, rolig och mycket läsvärd.
– Nils Ahnland, BTJ-häftet nr 15, 2021

Det här är berättelsen om Sander och Mia. En berättelse fylld av kärlek och svek, ömhet och våld. Och det är berättelsen om kaninen som Sander hittar. Om en kanin som inte är som andra kaniner. Som tycker om sådant som andra kaniner inte tycker om och kräver sådant som inga andra kaniner kräver. Sander ger den namnet Påsen och i gengäld vänder den hans tillvaro upp och ner. Går det att älska världens fulaste djur? Måste man inte älska världens fulaste djur?

Det jävla djuret är ett makabert triangeldrama som sätter två unga människors relation på prov. En vardagssurrealistisk kärlekshistoria där känslorna löper bärsärk och läsaren tvingas vada till midjan i fasa och äckel.

Den nya skräcken är en bokserie med kortromaner som tar avstamp i vår samtid. Varje bok utforskar nya teman och perspektiv med målet att bredda den svenska skräcklitteraturen.

Kategorier

Etiketter

Dela:

Beskrivning

Författare: Mårten Dahlrot
Titel: Det jävla djuret
Serie: Den nya skräcken (5)
ISBN: 9789189115224
Format: Häftad
Antal sidor: 220
Omslag: Magnus Frederiksen
Sättning: Magnus Frederiksen
Utgivningsår: 2021

Sociala medier

Nyhetsbrev