Jag dödar en – Om ensamhet och hemsökelse av David Renklint
Jag dödar en är en lågmäld spökhistoria som med små medel och ett enkelt språk skapar en krypande, klaustrofobisk stämning.
– Johan Kennebjörk, BTJ-häftet nr 9, 2021
Johan har precis kommit hem från sjukhuset med sin prematurfödda dotter Wilma. Wilmas mamma Viktoria dog i havandeskapsförgiftning, men Johan känner sig ändå inte ensam i det stora huset. Meddelanden på väggarna och gestalter i ögonvrån. Nattsvarta korpar runt huset, i mardrömmarna i mörkret bakom ögonlocken. Och Wilma mår dåligt. På grund av snöstormen och kylan är Johan instängd med vad det än är som han har fått med sig hem, och Wilma blir bara svagare och svagare.
Den enda som trotsar ovädret och kommer hem till Johan är Viktorias väninna Nadja, som också hon bär på en sorg. Johan inser att han behöver hennes hjälp och tillsammans försöker de ta hand om Wilma. Och det andra som är i huset med dem.
Jag dödar en är en stark skildring av utsatthet och sorg, och samtidigt en psykologisk skräckroman om de spöken vi vägrar släppa och de vi inte kan bli av med. En klaustrofobisk rysare om ensamhet och hemsökelse.
Den nya skräcken är en bokserie med kortromaner som tar avstamp i vår samtid. Varje bok utforskar nya teman och perspektiv med målet att bredda den svenska skräcklitteraturen.
Kategorier
Etiketter
Dela:
Beskrivning
Författare: David Renklint
Titel: Jag dödar en
Serie: Den nya skräcken (4)
ISBN: 9789189115217
Format: Häftad
Antal sidor: 180
Omslag: Magnus Frederiksen
Sättning: Magnus Frederiksen
Utgivningsår: 2021





