Ovum – En köttig mardröm om sorg och saknad av Linnéa Wikman

Det är en vandring i avgrundsdjupt mörker och i maniskt hopp om att återfå ljus. Trots sitt nätta sidantal hinner läsaren bli chockad och äcklad flera gånger om, utan att tappa intresset för huvudpersonen. Wikman gör smarta val där läsaren lätt kan relatera till huvudpersonen, trots absurditeten.
– Lovisa Blomberg, BTJ

Efter att Cecilia genomgått en stor förlust tycks hennes kropp inte tåla någonting annat än råa ägg. Hennes värld ska dock skakas om ytterligare när hon vaknar upp en morgon och märker att hon ruvar ägg inuti sin hals. En helt annan typ av ägg. När Cecilia förstår att dessa ägg är en del av någonting större, blir hon uppslukad av tanken på att förstå. Så pass uppslukad att hon isolerar sig från världen, till och med från vännen Ina som gör allt för att försöka hjälpa henne. Frågan är bara hur långt Cecilia är beredd att gå för möjligheten att återfå det hon en gång förlorat?

Ovum är en köttig mardröm om sorg och saknad. En febrig vandring ner i människans mörkaste vrår. Ett stjärnlöst mörker, men också sökandet efter en strimma ljus.

Den nya skräcken är en bokserie med kortromaner som tar avstamp i vår samtid. Varje bok utforskar nya teman och perspektiv med målet att bredda den svenska skräcklitteraturen.

Kategorier

Etiketter

Dela:

Beskrivning

Författare: Linnéa Wikman
Titel: Ovum
Serie: Den nya skräcken (12)
ISBN: 9789189115606
Format: Häftad
Antal sidor: 180
Omslag: Magnus Frederiksen
Sättning: Magnus Frederiksen
Utgivningsår: 2025

Sociala medier

Nyhetsbrev